גיליתם מידע שלילי בנתוני האשראי שלכם? כדאי לדעת, עדיף לתקן או לשפר ולא למחוק אותו!

מה שלא מומלץ לעשות זה למחוק את המידע מהמאגר.מאגר נתוני האשראי של בנק ישראל שהושק באפריל 2019 (בהתאם לחוק נתוני אשראי משנת 2016) שינה את עולם האשראי וההלוואות בישראל, מהיום המידע הפיננסי של כל אחד ואחד מאזרחי המדינה נגיש וזמין לעיון בהתאם להגדרות שנקבעו בחוק.


זאת, בניגוד למצב שהיה קיים לפני החוק, אז המידע היה נחלתם האישית של הבנקים או הגורמים הפיננסיים והיה קשה מאוד לאסוף אותו לכדי תמונה אחת שתעזור לנו לשפר את מצבנו הפיננסי.


מצד שני, עד להקמת המאגר, התקיים סוג של חופש פעולה במערכת הפיננסית, חופש שהתבטא בעיקר בכך שאפשר היה לשחק בין הגורמים השונים במערכת הבנקאית והחוץ בנקאית (לקיחת מספר הלוואות מכמה גורמים בו זמנית וכד').


עם זאת, חשוב לומר שחופש פעולה זה גם נוצל ע"י גורמים בעייתיים, שהשפיעו לרעה על כל המערכת הפיננסית והיוו גם את אחת הסיבות להקמת המאגר.


אז מה עושים היום כדי לשמר חופש פעולה למול המערכת הפיננסית?


קודם כל, במידה ודירוג האשראי האישי שלכם טוב - תנצלו אותו לטובתכם.


מאידך, אם דירוג האשראי האישי שלכם בעייתי או קיים עליכם מידע שלילי במאגר נתוני האשראי הכי חשוב להבין את המשמעות שלו וממה הוא נגרם כדי לשפר אותו בטווח הארוך.


מה שלא מומלץ לעשות זה למחוק את המידע מהמאגר, כי כשנגיע לשוחח עם הבנק או נותן האשראי יופיע באותיות גדולות ובולטות שלא קיים עלינו מידע וזה עשוי להדליק יותר נורות אדומות מאשר לעזור לנו לקבל תנאים טובים יותר.


מעבר לכך, בחוק כתוב באופן ברור וחד משמעי שלא ניתן למחוק מידע שמוגדר "בעייתי" או שלילי באופן מובהק, נתונים כגון אבל לא רק:


1. אינדיקציה על מתן צו כינוס.

2. פתיחת הליך פשרה עם נושים או הסדר נושים.

3. הכרזה על פשיטת רגל.

4. תיק בהוצאה לפועל מעל 5,000 ₪ או מספר תיקים בסכום מצטבר.

5. הכרזה על אדם כמוגבל.

6. פתיחת הליכים בבית משפט בנוגע לחובות של מעל 10,000 ₪.


חשוב להבין, המערכת הפיננסית בישראל מתקדמת לעולם של שקיפות ובהירות בנתונים, ולכן כדאי ומומלץ לעמוד באור עם כל המידע האפשרי, לפעמים הסתרת המידע או העלמתו עשויים ליצור לנו יותר בעיות מאשר יתרונות.


בנוסף, אם גיליתם שהמידע שגוי, הכי חשוב לפעול לתיקון הנתונים (שליליים או פשוט שגויים), כי כל תיקון משפיע ישירות על דירוג האשראי, דבר שיתבטא בתנאים להם תזכו מהבנק ובסופו של דבר שווה לכם כסף.


שימו לב, קשה מאוד לשנות את דירוג האשראי באופן מיידי, אבל אפשר לוודא שהנתונים נכונים, ובמידה והם לא - ניתן לתקן את המידע הקיים במאגר ולכן גם לתקן את הדירוג והמצב הפיננסי. ככל שהמידע שלכם נכון ומעודכן יותר, כך תגדל ותשתפר יכולת המיקוח שלכם בעת השימוש בדירוג האשראי.


במיוחד בשביל זה קיימים גורמים חיצוניים, שכל מטרתם ועיסוקם תיקון נתוני אשראי, גופים כמו קרדיטמאסטר נמצאים כאן בשביל לעזור לכם.


חשוב לזכור - משתלם לכם שנתוני האשראי שלכם יהיו טובים ומעודכנים - זה שווה לכם הרבה מאוד כסף!