דירוג האשראי האישי שלכם טוב? תנצלו אותו לטובתכם!

עודכן: 19 בדצמ׳ 2019

אז איך אפשר לנצל את נתוני האשראי שלכם?


שנת 2019 תיזכר כשנה בה התרחש אחד מהשינויים המרכזיים ביותר בעולם הפיננסים בישראל, שנה בה השתנה עולם האשראי בישראל, השתנה ובאופן מפתיע לטובת האזרח הקטן!


כידוע, באפריל 2019 החל לפעול מאגר נתוני אשראי של בנק ישראל (בהתאם לחוק נתוני אשראי מ-2016), שנועד לאסוף בגוף ממשלתי אחד את כל המידע ביחס על ההתנהלות הפיננסית של אזרחי ישראל, ולהנגיש אותו לכלל האזרחים ולגורמים המקצועיים השונים.


וכפי שכולנו יודעים, מידע שווה כסף, ולפעמים הרבה מאוד כסף.


קודם כל, חשוב לציין, במידה והמידע הקיים עליכם במאגר הוא שלילי או שגוי (באופן שמשפיע לרעה על דירוג האשראי שלכם), לשכות האשראי ידרגו אתכם נמוך, והמשמעות של דירוג אשראי נמוך מתחילה בריביות גבוהות ומסגרות נמוכות ויכולה להגיע אפילו לכדי סירוב להלוואות או משכנתא.


ומצד שני, במקרים רבים אפשר לנצל את נתוני האשראי בשביל לצמצם את העלות של ההלוואות השונות, להגדיל את המסגרות בבנק ולשפר את היחס שניתן לנו בבנקים או מנותני האשראי השונים.


אז איך אפשר לנצל את נתוני האשראי שלכם?


1.הבנה - הבינו מה כתוב בדו"ח ואיך בנוי הדירוג, לכל לשכת אשראי דירוג משלה.


2.מיקוח - דירוג אשראי טוב נותן לנו יכולת מיקוח בין הבנקים ונותני האשראי (כמו בכל שוק - "הוא הציע לי...").


3.שיפור הקיים - דירוג אשראי טוב נותן לראשונה יכולת לשפר את התנאים הקיימים בבנק, לדוגמא תנאי ההלוואה או המשכנתא ו/או המסגרות השונות בחשבון.


4.תמיד אפשר להחליף - לא מרוצים מהיחס שקיבלתם בבנק? או מהדרך הארוכה עד שישפרו לכם את התנאים, הדירוג מאפשר לכם לעבור בנק או להעביר את ההלוואה בקלות לגורם אחר שיתייחס אליכם באופן שמגיע לכם.כל זה כמובן, רק בהתייחס לכך שכרגע בישראל היחידים שמשתמשים בדירוג האשראי הם הגופים הפיננסיים, ייתכן מאוד שבקרוב מאוד גורמים נוספים יתחילו להשתמש בדירוג האשראי, בדומה מאוד למה שקורה בחו"ל.


שימו לב, בארה"ב דירוג אשראי האישי משמש ככלי עזר בהמון תחומים שחורגים מעולם הפיננסים, לדוגמא דירוג אשראי עוזר לבעלי דירות להשכיר את הנכס, למעסיקים בזמן חיפוש עובדים ואפילו בעולם הדייטים בארה"ב שמים דגש על הציון (כן כן, בדיוק כמו מראה או איפה בן הזוג הפוטנציאלי גר).


נכון, בישראל עוד לא הגענו למצב כזה, אבל אי אפשר לדעת לאן המוח הישראלי ייקח את השימושים הפוטנציאליים והאפשריים עכשיו כשהמאגר כבר חי וקיים.


חשוב מאוד, בכל מקרה בו תפעלו לנצל את דירוג האשראי האישי לטובתכם, יש לשים לב כי הנתונים מהם מורכב הדירוג הם המעודכנים והנכונים ביותר.


קשה מאוד לשנות את דירוג האשראי האישי באופן מיידי, אבל כן אפשר לוודא שהנתונים נכונים, ובמידה והם לא - ניתן לתקן את המידע הקיים במאגר ולכן גם לתקן את הדירוג והמצב הפיננסי.


לכן, כל תיקון כזה שמעלה את דירוג האשראי האישי שלכם שווה ערך לכסף שיכול להצטבר לחיסכון של סכומים משמעותיים ביותר. כמובן שככל שהמידע שלכם נכון ומעודכן יותר, כך תגדל ותשתפר יכולת המיקוח שלכם בעת השימוש בדירוג האשראי.


במיוחד בשביל זה קיימים גורמים חיצוניים, שכל מטרתם ועיסוקם תיקון נתוני אשראי, גופים כמו קרדיטמאסטר נמצאים כאן בשביל לעזור לכם.


חשוב לזכור - משתלם לכם שנתוני האשראי שלכם יהיו טובים ומעודכנים - זה שווה לכם הרבה מאוד כסף!