אז מה זה הדירוג הזה בכלל?

עודכן: 19 בדצמ׳ 2019

שמעתם על דירוג אשראי אישי ? לא? כן אבל מבולבלים? שימו לב, זה יכול להשפיע על הכסף שלכם!

מאגר נתוני  אשראי של בנק ישראל, הפעיל באופן רשמי מאפריל 2019 (בהתאם לחוק נתוני אשראי מ-2016), הוא בגדול השינוי המשמעותי ביותר בשוק האשראי בארץ, של השנים האחרונות.


בפועל, מהשנים האחרונות קיימת אפשרות לקבל מידע פיננסי וכלכלי על כל אזרח, אך עיקר המידע שהיה זמין עד כה, היה מידע שלילי (הוצאה לפועל, כונס נכסים ראשי וכד').


כל זאת, כמובן לצד מידע שנאסף ע"י הגורמים בהם מנהלים כלל האזרחים את חשבונותיהם (בנקים, חברות כרטיסי אשראי ועוד). עם זאת, מידע זה לרוב לא היה נגיש ועד כה היה "רכושם" של אותם גורמים.


החידוש הבולט במאגר, גוף אחד אוסף וקולט את כל המידע השלילי והחיובי, מכל הגופים הרלוונטיים, ומנגיש אותו לאזרחים ולאנשי המקצוע השונים, כל זאת במטרה להיטיב ולעזור לאזרחים עצמם לשלוט במצבם הפיננסי.


על כן, וכפי שנאמר המידע שנאסף, מעבר למידע על ה"בעייתיות" הפיננסית של חלק מהאזרחים (מוגבלות בבנקים, פשיטת רגל ועוד), הוא חיובי ושלילי בנוגע ליכולת שבה האזרח עומד בחובותיו הפיננסיות (לדוגמא - שקים שחזרו, הלוואות ואיך משלמים אותן, הוראות קבע ועוד).


על סמך המידע הזה לשכות האשראי (חברות שקיבלו רישיון מיוחד מבנק ישראל לספק דירוג אשראי - BDI, Dun&Bradstreet ובקרוב גם קו מנחה) מספקות לכל לקוח ולקוח את דירוג האשראי שלו, אותו ציון שאומר כמה הוא לווה טוב או לא.


אבל מה הציונים האלה בפועל אומרים? ריכזנו לכם את סקאלת הדירוג של שתי לשכות האשראי הפעילות כדי לפשט את הדברים:שימו לב, ידוע שמערכות מסוג זה אינן חפות מטעויות ושגיאות, במיוחד כשהן מתבססות על מאגרי נתונים מסובכים ועתירי מידע (בנקים, חברות כרטיסי האשראי, גופים ממשלתיים ועוד).


כל טעות או שגיאה שכזו משפיעה על הדירוג והציון של האזרח הפשוט, ויכולה לעלות לנו המון המון כסף בריביות או בסירוב לקבלת הלוואת ומשכנתאות.


לדוגמא, אדם שאמור להיות מדורג "טוב", או אפילו "מצויין", ובפועל דורג "ממוצע" או אפילו "נמוך" בהתבסס על המידע שדווח למאגר ע"י אחד או יותר מהגורמים המדווחים, בין אם זה תיק בהוצאה לפועל שלא נסגר, הלוואה שעדיין קיימת, הוראות קבע שלא כובדו ועוד. 


מידע שלדעתנו הוא שגוי - ההלוואה נסגרה לפני שנה, שנתיים או אפילו יותר, התיק בהוצאה לפועל מעולם לא נפתח, או שמעולם לא קרה שלא שילמנו הוראת קבע.


בפועל, אף אחד מחוץ ללשכות האשראי לא יודע כיצד האלגוריתמים המדרגים פועלים, אך מובן בהחלט ששגיאות וטעויות אלו ככל שקיימות משפיעות על הדירוג שלנו וכמובן על ההלוואה שאנחנו רוצים לקחת.


לכן, כל תיקון כזה שמעלה את דירוג האשראי האישי שלכם שווה ערך לכסף שיכול להצטבר לחיסכון של סכומים משמעותיים ביותר. כמובן שככל שהמידע שלכם נכון ומעודכן יותר, כך תגדל ותשתפר יכולת המיקוח שלכם בעת השימוש בדירוג האשראי האישי.


במיוחד בשביל זה קיימים גורמים חיצוניים, שכל מטרתם ועיסוקם תיקון נתוני אשראי, גופים כמו קרדיטמאסטר נמצאים כאן בשביל להקל עליכם. 


חשוב לזכור - משתלם לכם שנתוני האשראי שלכם יהיו טובים ומעודכנים - זה שווה לכם הרבה מאוד כסף!