למה דירוג אשראי אישי נמוך עולה לך ביוקר!

עודכן: 22 בדצמ׳ 2019

אם אתם עומדים לפני לקיחת הלוואה, או משכנתא, המדריך הזה יחסוך לכם הרבה מאוד כסף


מהפיכת האשראי כבר כאן: בתחילת השנה עלה לאוויר מאגר נתוני האשראי החדש של בנק ישראל, שמעניק לכל אדם בישראל דירוג אשראי אישי וייחודי. בהתאם לחוק שיתוף נתוני אשראי, שנחקק עם השקת המאגר, יוכלו מעכשיו כל הגופים שמעניקים הלוואות במשק, לבחון את דירוג האשראי האישי שלכם ולהתאים את תנאי ההלוואה שתקבלו מהם, ל"ציון האשראי" המשוקלל שלכם.


דירוג האשראי האישי נקבע על ידי לשכות האשראי, שמשקללות מידע חיובי ושלילי שנאגר על ההתנהלות הפיננסית שלכם. הוא מושפע מרשימת נתונים: איחור בתשלומים והחזרים של הלוואות בעבר, אי עמידה בתשלומים, או אי פירעון של הלוואות. 


גם אם נתתם שיקים ללא כיסוי, או אם יש לכם חשבונות מוגבלים, אם קיימת התראה על כוונה לנקיטת הליכים לגביית חוב, נפתחו נגדכם תיקי הוצאה לפועל, או שהוכרזתם כפושטי רגל. אפילו אם לא עמדתם בתשלומי חשבונות שוטפים: חשמל, מים, ארנונה, טלפון, אינטרנט וכו' - החובות האלו ישפיעו באופן ישיר לרעה על דירוג האשראי המשוקלל שלכם.


בקרוב דירוג האשראי האישי יהיה הקריטריון העיקרי שישפיע לא רק על תנאי האשראי שתקבלו, אלא אפילו על ההחלטה אם לאשר לכם בכלל את הלוואה. כמובן שככל שדירוג האשראי שלכם טוב (גבוה) יותר כך תהיו בטוחים יותר בעיני נותני האשראי ותיהנו מתנאי הלוואה נוחים וטובים יותר (ריבית נמוכה).זהירות! נתונים שליליים


אם הנתונים שלכם בעייתיים, הם יובילו לריביות גבוהות, יגרמו לכך שהבנק לא יחדש, או יגדיל את מסגרת האשראי שלכם, לא יאשר לכם משכנתא, לא ייתן לכם הלוואה להקמת עסק, לא יאשר לכם כרטיסי אשראי בחשבון וכו'.


הדירוג קשיח ונקבע באופן פסיבי לפי אלגוריתמים שבודקים את הנתונים שקיימים במאגר, לכן חשוב מאוד שהנתונים והמידע שלכם יהיו עדכניים ונכונים. כל נתון שגוי עלול להשפיע לרעה על הדירוג, וכמובן על ההלוואות שתקבלו. 


לנתונים שליליים יש השפעה גדולה יותר מלנתונים חיוביים – גם איחור בודד בתשלומים משפיע לרעה על דירוג האשראי. 70%-80% מדירוג האשראי שלכם מורכב ממידע מהשנתיים-שלוש האחרונות. לכן, נדרשות כשנתיים כדי שההשפעה החיובית של נתוני אשראי חדשים וחיוביים תגבר על ההשפעה השלילית של היסטוריית אשראי בעייתית.


זה שווה לכם הרבה מאוד כסף


אתם אמנם לא יכולים לשנות את דירוג האשראי הנוכחי שלכם, אבל אתם בהחלט יכולים לשפר את הנתונים שיעלו את דירוג האשראי שלכם בעתיד. שימו לב! הרבה מאד פעמים המידע שעליו מבוסס דירוג האשראי שלכם מכיל טעויות ונתונים לא מעודכנים. החדשות הטובות הן שבעזרת אנשי מקצוע מומחים תוכלו לתקן את דירוג האשראי ולשפר אותו. 


כל תיקון כזה שמעלה את דירוג האשראי שלכם שווה ערך לכסף שיכול להצטבר לחיסכון של סכומים משמעותיים ביותר. כמובן שככל שהמידע שלכם נכון ומעודכן יותר, כך תגדל ותשתפר יכולת המיקוח שלכם בעת השימוש בדירוג האשראי.


בעתיד, כמו בארה"ב, דירוג האשראי שלכם ישפיע גם על הביטוחים שלכם, על היכולת שלכם להשתלב בעבודה, על רכישת מכונית, הקמת עסק, שכירת דירה ועוד. 


חשוב לזכור: משתלם לכם שנתוני האשראי שלכם יהיו טובים ומעודכנים - זה שווה לכם הרבה מאוד כסף!